Rebelul

Rebelul NU este un spirit liber.

Rebelul este sclavul propriilor răni sufletești nevindecate care are un orgoliu suficient încât să se creada unic și neînțeles.  Rebelul este cel care se învârte continuu în același cerc vicios, pe aceeasi scena, cu cadre diferite dar avand aceleași experiențe încă odată și încă odată . Exact așa face puii de pisica cu coada lor. Rebelul va visa la o libertate iluzorie fără sa inteleaga ca libertatea nu presupune separare ci dimpotriva, integrare, comuniune, compasiune, empatie, îmbrățișarea întregului cu toate cele.

Rebelul este un agresor. Da, vrea schimbare! Este fascinat de schimbare!  Este fascinat de povestea pe care o repeta! Urăște vechea poveste și toti cei ce reprezinta vechea poveste!

 

Un SPIRIT LIBER nu este un REBEL.  Un spirit liber are în el umanitate și înțelege compasiunea.

 

Rebelul va da vina pe oricine pentru insuccesul lui. E guvernul, politicienii, vecinii, nevasta/bărbatul,  șeful, americanii, rușii, sua, extraterestrii..Rebelul își va ridica statuie de "înțelept neînțeles" cu o falsă smerenie.

 

Rănind un semen cât și orice ființă vie ne facem rău nouă înșine. 

 

Rebelul habar nu are să construiască. Rebelul seduce. O face foarte bine! Foarte puțini rebeli au ajuns  mari constructori.


Comentarii