Sărbătorile: O perioadă de introspecție și creștere personală


 

Nu este usor! 

Cu siguranță cunoști și tu oamenii care își fac de lucru. 

Din spaima de a ramane singuri cu gândurile lor. Sunt acele rude ale care care fac curățenie în mod exagerat, care gatesc mult, acel unchi care își reparara masina cu care nu a mai mers de multă vreme, și care oricum este perfect intretinuta.


O întrebare care mi s-a tot adresat este:

“Ce facem cu depresia de sărbători?”


Trebuie de la început să realizăm că această depresie nu apare pentru că vin sărbătorile, ci ea a fost acolo tot timpul anului.


Depresia poate fi ca o mână pe umăr care ne spune să ne oprim, să reflectăm și să facem schimbări în viața noastră." - Carl Jung


Adesea, în  timpul am reușit cumva să o ascundem, să o mascăm și să o negăm.


Însă de sărbători se creează un spațiu în care suntem scoși din rutina noastră zilnică, din agitația mentală și din activitățile cotidiene și ne confruntăm cu ceva de care fugim tot anul.


E important să știi că există mai multe tipuri de depresie printre care se numără depresia clinică și depresia existențială.


De depresia existențială este normal să suferi și este chiar bine să o faci.

De ce zic asta?


"Când te confrunti cu depresia existențială, este un semn că sufletul tău îți cere să acorzi atenție vieții tale autentice și valorilor tale profunde." - Irvin D. Yalom


Pentru că atunci când ai această depresie existențială, ea vine și îți transmite mesajul ei punându-și următoarele întrebări:


“Trăiești tu oare, viața pe care ți-o dorești?”


“Ce anume te face fericit?”


“Cât de obosit psihic ești? Te afli în burnout sau nu?”


“Ai definit o misiune și o viziune pentru viața ta?”


Care sunt obiectivele sau visele mele profunde, care reflectă ceea ce contează cu adevărat pentru mine?


Cum aș vrea să fiu amintit de către cei din jurul meu?


Care sunt momentele din trecut în care m-am simțit cu adevărat autentic și împlinit?


Ce aș face dacă aș ști că nu pot eșua?


Nu trebuie să ne temem de depresia existențială, ci trebuie să o vedem ca pe o oportunitate. Este ocazia de a schimba ceva în felul nostru de a fi și a deveni autentici.


În sinea noastră toți ne dorim să fim relaxați, bucuroși. 

Toți ne dorim să avem timp pentru noi, să învățăm lucruri noi, să ne simțim conectați cu partenerul de viață și familia. 

Cu toate acestea, greu ne urnim la lucru cu sinele si adesea nu o facem.


Mai devreme sau mai târziu,  realitatea vine peste noi și ne arată unde greșim în viața noastră. Ne arată unde e nevoie să facem schimbări.





Trebuie să începem să ne trăim viața conform valorilor și principiilor care ne ghidează.


Știu că poate părea foarte greu de realizat această schimbare.


Dar nu e nevoie și nici nu cred că e posibil să schimbăm totul dintr-o dată.

Începem ușor, ușor să schimbăm lucruri în viața noastră.


Ne putem propune ca anul viitor să facem o schimbare de 10% în bine pentru noi, iar asta ar fi minunat și ne-ar da motivație să putem să creștem acest procent în anii următori.


E mai bine să începi cu puțin și să te ții de treabă decât să vrei să faci mult și să nu te apuci niciodată.


Spune-mi dacă și tu ți-ai propus în noul an să îți trăiești viața după cum simți și să nu o mai trăiești după cum spun cei din jurul tău.


Comentarii